PRZEDSPRZEDAŻ
Wszechświat krok po kroku

Jak zbudowany jest Wszechświat?

Rabat -40%!

PRZEDSPRZEDAŻ
Potęga mózgu. Jak ewolucja życia społecznego kształtowała ludzki umysł

W jaki sposób wyewoluował ludzki umysł?

 

Rabat -40%!

0 książek; 0,00 zł
koszyk »
KSIĄŻKA TYGODNIA
Metaekonomia. Zagadnienia z filozofii ekonomii (wydanie II)

Czym jest filozofia ekonomii? Dlaczego ekonomiści interesują się filozofią?

 

Rabat -40%!

KATALOG

Etyka

Filozofia nauki

Filozofia prawa

Historia filozofii

Kognitywistyka

Kosmologia

Lingwistyka

Logika

Nauka i religia

Nauki ewolucyjne

Filozofia ekonomii

Biografie

Wydania kieszonkowe
Seria Piąty Wymiar
Seria Nauka i Religia
Pobierz bezpłatny katalog

Myślenie - "Sprawy Nauki"

2017 - 04 - 25 / 11:46

Myślenie pozostaje jedną z największych zagadek filozoficznych, nieustannie wymykając się jednoznacznym definicjom – pisze autor. W książce udziela „mniej lub bardziej prowizorycznych odpowiedzi na kilka pytań związanych z tą zagadką”, posługując się nie tylko koncepcjami filozoficznymi, ale i naukami biologicznymi.
Sięga też po przykłady z historii nauki i historii idei, ale podkreśla, że koncepcje naukowe – choć wzbogacają nasze rozumienie tego fenomenu, jakim jest myślenie – nie dostarczają wyraźnych i niepodważalnych odpowiedzi z nim związanych.

Dlatego kluczową rolę w książce odgrywa argumentacja filozoficzna, a główną tezę książki streszcza w zdaniu, że myślenie stanowi ciągłą grę między teoretyzowaniem i symulacja mentalną, czyli konstruowaniem abstrakcyjnych teorii i wyobrażaniem sobie konkretnych sytuacji. Uważa, że grę taką można uznać za próbę interpretacji słynnego powiedzenia Kanta, iż myśl bez naoczności jest pusta, a naoczność bez pojęć ślepa.

Podtytuł książki – podręcznik użytkownika jest, oczywiście, prowokacją, gdyż autor nie wierzy, żeby proces myślenia dało się sprowadzić do zbioru niezmiennych reguł, których można się nauczyć. Myśleć można jednak lepiej lub gorzej; można też ćwiczyć się w tej sztuce, stąd w prowokacyjnym podtytule tkwi jakieś ziarno prawdy.

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej (trzy rozdziały) autor pokazuje, czym dysponujemy, zabierając się do myślenia. W drugiej (kolejne trzy rozdziały) z kolei wyjaśnia, jak z tego co mamy, korzystać. (tm)

 

"Sprawy Nauki"